Wednesday, June 18, 2008

The Carb Rotation Diet Review

The Carb Rotation Diet

By Jason Hunter

I am not a big fan of diets, because I think in order to make a life style difference you must have a lifetime nutritional plan. Although, the carb rotation diet describes a 30 day diet, it also explains how to maintain your weigh goals after you have completed the diet. The best part about this E-Book is that it is very straight forward and easy to read. Each page is filled with helpful tips that most people take for granted. For example, put your fork on your plate after every bite to ensure that you chew your food completely and do not over eat.

I am skeptical about diets, because I feel that the only way to lose weight that has been proven is to reduce your calories to the point of a calorie deficit. I feel that the carb rotation diet gives you another strategy to decrease your calories and create a deficit. The difference between the carb rotation diet and many other diets is that you will not count calories and you are allowed to enjoy your favorite carbs more often.

The book has a great chapter about reading labels, which can be very helpful in dealing the slick marketing of the food industry. I would have liked to see some more sample meal plans and workouts. But, maybe Jason did not want to rob the reader of the opportunity to be creative and learn how to plan effectively. This plan is effective and most of us know that losing weight is not rocket science. It all comes down to making a decision to being consistent in following an effective plan of action.

Go to www.carbrotationdiet.com for more information.

2 comments:

Anonymous said...

Virtual Memory sure is becoming cheaper these days. I'm curious as to when we will finally reach the rate of 1c to 1 Gigabyte.

I await the day when I will finally be able to afford a 20 terabyte hard drive, haha. But for now I guess I will be content with having a 32 gig Micro SD Card in my R4i.

(Posted using Nintendo DS running [url=http://cid-2602f0e287041cef.spaces.live.com/blog/cns!2602F0E287041CEF!106.entry]R4i[/url] R4Post)

Anonymous said...

Všimol som si v mnohých hoci nie všetci môžu mať zachytil zmysel niektorých správ v podobe poštou alebo nálady, ktoré sa zdajú byť trochu času na Facebooku. To je čisto komerčná prevádzka v detinate viralizzare (používať termín drahý marketing)? Pravdepodobne je to marketingových operácií Family G, ktoré hrajú kľúčovú úlohu z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete: zvedavosť.

Skutočnosť, alebo prevádzku on-line marketingu? V prípade posledne, pretože sme presvedčení, po určitú dobu, je logické, že funguje len čiastočne. FamilyG Ťažké narušenia a jasné, že Facebook má v posledných mesiacoch, od sociálnych sietí navrhnutý tak, aby každý mohol mať stránke venovanej svoje kontakty, prezentácie nesporné, že reláciu o Family G ich život bez omeškania, do víru reality hoden klasickej show, iste contribusice tak, že niektoré operácie trvať dlhšie ako iní pešo.

Family G je len to, že je on-line komunikáciu aj mlčania, momenty konfrontácia zaujímavý príspevok čítať, pretože oni môžu skutočne obohatiť a ochudobniť nás. Na dosiahnutie tohto cieľa vznešené, Family G sme mysleli na nejakú dobu blog, teraz blízko k zabudnutia a zabudnutia, ale vydláždil cestu pre obsah ako menej atraktívne.

Ale teraz sa zdá všetko podriadiť sa dominantné myšlienka Family G, čo nie je vždy, ak vôbec sa oženil nejpravdivější princípy on-line FamilyG komunikácie, ktorej cieľom je priniesť otázky týkajúce sa aktuálneho diania, svet je spoločensko-politickej, zábava siete, trendy v sieti. A ďalej uvažovať o možnostiach z marketingu cez Facebook, čo považujeme za veľmi málo, dostanete video s nejakou cennou.